+908503469582
Zeki Müren Müzesi

Zeki Müren Müzesi

Bodrum merkezi, güzel manzarası, tarihi kalesi, şirin kafeleri, havalı pahalı barları ve restoranları ile ünlüdür. Ve tabii ki (muhtemelen) dünyaca ünlü açık hava gece kulübü Halikarnas’ı da unutmamak gerekir. İlçenin aşırı gürültülü gece hayatıyla tanınması, diğer turistik yerlerin gözden kaçabileceği anlamına gelir. İşte böyle yerlerden biri de Zeki Müren Müzesi’dir. Zeki Müren, Türkiye’nin en ünlü sanatçılarından biridir. Sanat Güneşi ya da Paşa olarak anılan Zeki Müren 1996 yılında bir TV programı esnasında rahatsızlanarak aramızdan ayrılmıştır. Ölümünden 4 sene sonra son yıllarını geçirdiği Bodrum’daki evi müze haline dönüştürülmüştür.

Zeki Müren Sanat Müzesi, Bodrum

Bodrum merkezi çok büyük olmamakla birlikte Zeki Müren Sanat Müzesi'ni de bulmak zor değildir. Adını taşıyan bir caddede, Halikarnas gece kulübüne çok yakındır.  Milyonlarca Türk için Zeki Müren, ülkenin Elvis Presley'i, Sanat Güneşi ve Paşasıdır. Çok sayıda filmde rol alan ve birçok albüm kaydeden gerçek bir süper stardır.

Zeki Müren'in Eski Evi

Müzenin dışında duran Zeki Müren heykeli olmasaydı, bu beyaz badanalı binanın önünden geçmek kolay olurdu. Bodrum'daki binaların büyük çoğunluğu beyaz badanalı ve düz çatılı olduğu için bu, gözünüze çarpan bir yapı değildir.

Zeki Müren, devasa sahne varlığı, gösterişli kıyafetleri, ayakkabıları, makyajı ve mücevherleriyle ünlüydü. 1980'lerde sağlığının kötüleşmesi ile daha sakin bir yaşam sürmek için çok sevdiği Bodrum'a taşındı ve yaşamına burada devam etti.

Zeki Müren Sanat Müzesi'nde Neler Var?

Giriş koridorunda Zeki Müren'in hayatına ve zamanlarına dair birçok resim, şiir yer alıyor. Yabancılar için Zeki Müren’in İngilizce biyografisinin de yer aldığı koridor sonrası ihtişamlı evi ilk kez görüyorsanız kulaklarınızın pasını silecek Zeki Müren şarkıları ile kendinizi o dönemlerde bulacaksınız.

Zeki Müren Sanat Eserleri

Güzel Sanatlar Akademisi’nde Süsleme Bölümü’nden mezun olan Zeki Müren, besteci, şair ve oyuncu olmasının yanı sıra filmlerinin müziklerinin çoğunu da bestelediği gibi boş zamanlarında resim yapmayı da severdi. Görünüşe göre, bu sadece bir hobiydi ama resimleri evin her yerinde sergilenmektedir. Sanat güneşinin bu yönüne ilk kez Zeki Müren Müzesi’nde görebilirsiniz.

"Paşa" ve "Klasik Türk Müziğinin Güneşi" (Klasik Türk Müziği’nin Sanat Güneşi), Zeki Müren için yaygın olarak kullanılan iki lakaptır.

Zeki Müren Sanat Müzesi'nde üst kata çıktığınızda, mütevazı yatak odası dışında, daha çok bir müzenin içindeymişsiniz gibi gelir. Kostümleri, takıları ve ayakkabıları cam kasalarda sergilenmektedir. Müzeden ayrılmadan önce mutlaka Zeki Müren’le ilgili bir hatıra için Müze’nin hediyelik eşya bölümünü ziyaret etmeyi unutmayın.

WhatsApp
×Müşteri Temsilcileri
XREZERVASYON OLUŞTUR
Tarihler Müsait
Giriş Saati :Çıkış Tarihi:
  • Ön Ödeme ₺ 0,00
  • Kapıda ödenecek ₺ 0,00
  • Extra temizlik ₺ 0,00
  • İndirim₺ 0,00
  • ₺ 0,00 x 0 gece₺ 0,00