+908503469582
Patara Plajı Nerededir Nasıl Gidilir?
Patara Plajı Nerededir, Nasıl Gidilir?

Patara Plajı Nerededir, Nasıl Gidilir?

Patara Plajı;  Antalya’nın Kaş ilçesi sınırları içerisinde yer alan Türkiye’nin en uzun ikinci kumsalını barındıran ünlü bir plajdır. Toplam uzunluğu 12 km’yi bulan bu plajın genişliği ise 280 ile 1500 metre arasında değişiklik göstermektedir. Nesilleri tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan caretta caretta kaplumbağalarının en önemli yumurtlama alanlarından birisi olarak bilinen Patara Plajı doğal koruma vakfı tarafından hazırlanan proje ile korunmaktadır.

Bozulmamış doğası ile doğa sevenleri kendisine hayran bırakan Patara; ince taneli ve altın sarısı kumsalı ile ziyaretçilerine deniz, kum ve güneşi doyasıya yaşatmaktadır. Bunun yanında yıl boyunca esen sert rüzgârın etkisi ile plajda kumul adacıkları oluşmaktadır. Bu hali ile Orta Doğu çöllerini anımsatan plajda kum taneciklerinin rüzgâr ile taşınmaması adına kumsala akasya ve farklı bitkiler dikilmiştir. Bu sayede korunmaya çalışan Patara Plajı, 15 Mayıs ile 15 Eylül arasında insanlar ve caretta carettalar tarafından dönüşümlü olarak kullanılmaktadır. Bahsedilen tarihlerde 08.00-20.00 arasında vakit geçirilebilmektedir. Ancak 20.00-08.00 arasında ise insanların plaja girmesi yasaktır. Peki, Patara Plajı’na nasıl gidilir?

Patara Plajı’na Nasıl Ulaşım Sağlanır?

Patara Plajı, Muğla’nın Seydikemer ilçesi ile Antalya’nın en batısında yer alan Kaş ilçesinin Gelemiş Köyü sınırlarında yer almaktadır. Plaja, Kaş-Fethiye yolu üzerinde Adaköy sapağından dönerek Gelemiş Köyü üzerinden ulaşılabilmektedir. Bu köy aynı zamanda plaja ulaşmadan önce son alışveriş noktasıdır. Köyü geçtikten sonra Patara Antik Kenti’ne sonrasında ise ören yeri ve sahile geçilmektedir.

Özel koruma bölgesi içinde yer alan plaj; Kaş’a 43 km, Fethiye’ye 73 km, Kalkan’a 17 km, Antalya’ya 184 km, İstanbul’a 807, Ankara’ya 184 km ve İzmir’e 405 km uzaklıkta yer almaktadır. Doğası ile ünlü plaja en yakın havalimanı ise Muğla-Dalaman ve Antalya’da yer alır. Dalaman Havalimanı Patara Plajı’na 115 km, Antalya Havalimanı ise 196 km mesafededir. Ancak plaja ulaşım için otobüsü tercih edecek olursanız bunun için öncelikli olarak Kaş’a gelmeniz ya da Fethiye-Kaş arasındaki güzergâhı kullanan otobüslerden bilet almanız gerekmektedir.

Tüm bunların yanında Patara Plajı giriş ücreti 5 TL’dir. Giriş için ziyaretçilerden ücret alınmasının nedeni ise girişin Patara Ören Yeri’nden sağlanmasıdır.

WhatsApp
×Müşteri Temsilcileri
XREZERVASYON OLUŞTUR
Tarihler Müsait
Giriş Saati :Çıkış Tarihi:
  • Ön Ödeme ₺ 0,00
  • Kapıda ödenecek ₺ 0,00
  • Extra temizlik ₺ 0,00
  • İndirim₺ 0,00
  • ₺ 0,00 x 0 gece₺ 0,00