+908503469582
Fethiye Gezilecek Yerler

Fethiye Gezilecek Yerler

Fethiye, doğal ve tarihi güzellikleriyle Türkiye’nin en önemli tatil bölgeleri arasında yer almaktadır. Bu tatil cennetini her yıl yerli ve yabancı yüzbinlerce turist ziyaret etmektedir. Bu ziyaretler daha çok masmavi denizin ve plajların tadını çıkarmak içindir. Ancak pek çok kişi, tarihi güzellikleri görmek için de Muğla’nın bu güzel ilçesine uğramaktadır. Türkiye’nin önde gelen turizm beldelerinden birisi olan Fethiye’de gezilecek yerler ise oldukça fazladır. Bu nedenle eğer bu beldeyi ziyaret edecek olursanız tatil sürenizi mümkün olduğunca uzun tutmalısınız.

Fethiye’de Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Fethiye’de Gezilmesi Gereken Tarihi Yerler

Fethiye bölgesi ve çevresinde tarihin en eski dönemlerinden günümüze ulaşmayı başarmış pek çok tarihi kalıntı bulunmaktadır. İnsanoğlunun her dönem su kenarlarına şehir kurmasından nasibini bu güzel ilçede almıştır. Antik uygarlıklardan biri olan Likyalıların ticaret rotası olarak kullandığı “Likya Yolu” da ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Likya yolu, 535 km’lik uzunluğu ile dünyanın en iyi yürüyüş rotaları arasındadır. Yol boyunca farklı antik uygarlıklara ait kalıntıları görebilir ve mükemmel bir tarihi gezinti yaşayabilirsiniz.

Likya uygarlığının Fethiye ilçesine armağan ettiği bir başka tarihi güzellik ise Kral Mezarları’dır. Doğal kaya üzerine oyularak elde edilmiş Kral Mezarları, en eski mezarlıklar arasında bulunmaktadır ve günümüze kadar gelen az sayıdaki eserlerden birisidir. Manzarası, dokusu ve aurasından etkileneceğiniz Kral Mezarları, Fethiye’de gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalıdır.

Tarihi evleri ve kimsesiz sokakları ile eski bir Rum köyü olan Kayaköy’de keyifle gezilecek bölgelerdendir. Kayaköy, 1923 yılında yaşanan mübadeleye kadar oldukça canlı ve hareketli bir bölgeyken günümüzde terkedilmiş evlerden oluşan tarihi eser niteliğindedir.

Fethiye’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Fethiye, dağları, plajları ve yeşilliği ile mükemmel bir doğaya sahiptir. Doğal güzellikleri ile oldukça etkileyici olan beldeyi ziyaretinizde siz de hayran kalabilirsiniz. Şehir, dağların arasında kalan ve harika bir görüntüye sahip olan Ölüdeniz plajı ile tanınmaktadır. Tertemiz ve çarşaf gibi denize sahip olan Ölüdeniz, görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada yer almalıdır. Ölüdeniz’in yanı sıra Kabak koyuBelcekız Plajı gibi bölgelerinde denize girebilir ve doğanın tadını çıkartabilirsiniz. Birinci dereceden doğal sit alanları arasında yer alan Kelebekler Vadisi ise eşsiz güzelliği ile Fethiye’de gezilecek yerler listesinde en başta yer almayı hak ediyor.

 Fethiye Gezi Rehberi

Ülkemizin dört bir yanı kendine has güzellikler ile doludur. Kuzeye gidildiğinde dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz yüzlerce çeşit ağaç, doğuya gidildiğinde ise binlerce yıl öncesinden kalma anıtlar ile karşılaşılır. Güneye inildiğinde hava sıcaklığı artar ve ülkemizin harika plajları ve doğa harikası koyları kendisini göstermeye başlar. İşte bu harika yerlerden bir tanesi de Fethiye’dir. Geçtiğimiz senelerde yoğun bir ilgi ile karşı karşıya kalan Muğla’nın bu güzelim ilçesi, son zamanlarda adeta bir tatil cennetine dönüşmüştür. Gerek doğası gerekse de tarihi kalıntılarıyla Fethiye pek çok güzelliği içinde barındıran nadir bölgelerden biri olarak ön plana çıkmıştır. Fethiye’ye gidildiğinde ise mutlaka uğramanız gereken yerler vardır. Peki, Fethiye’de gezilecek yerler nerelerdir?

Fethiye’de Gezilecek Güzel Yerleri Keşfedin!

Saklıkent

10-15 yıl önce bir keçi çobanı tarafından keşfedilen Saklıkent Kanyonu, ziyaretçilerinde farklı duygular uyandıran ve mutlaka görülmesi gereken bir doğal güzelliktir. Saklıkent Kanyonu, bir park olduğundan girişte bilet almanız gerekmektedir. Ancak biletler oldukça makul fiyatlıdır. Kanyonun yaklaşık 800 metrelik bölümü geziye ve yürüyüşe açıktır. Ancak yoğun yağmur yağışının olduğu günlerde kanyon kapatılmaktadır. Böyle bir durumda ise yalnızca dışarıdan ufak bir kısmını görme şansını elde edebilirsiniz.

Gizlikent Şelalesi

Fethiye’de gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen bir diğer yer ise Saklıkent Kanyonu’na oldukça yakın mesafede yer alan Gizlikent Şelalesi’dir. Yaklaşık 300 metrelik su içinde bir yürüyüşün ardından şelaleye nihayet vardığınızda, karşılaştığınız harika manzarada mutlaka bir fotoğraf çekmek isteyeceksiniz. Ancak burayı gezerken mutlaka sandalet ve benzeri kıyafetler giymeyi göz ardı etmemelisiniz.

Tlos Antik ve Kayaköy

Fethiye, çok da büyük olmayan bir ilçe olmasına rağmen barındırdığı güzellikle öylesine çoktur ki, hepsini gezip görmek için belki de birkaç haftanızı ayırmanız gerekir. Bu güzelliklerde birisi olan Tlos Antik Kenti’ni mutlaka gezmeli ve tarihin insanlarda uyandırdığı o eşi benzeri olmayan duyguları tatmalısınız.

Bunların haricinde mutlaka Kayaköy’ü de ziyaret etmelisiniz. Kayaköy, çok eski çağlardan beri insanların oturduğu ancak şu anda terk edilmiş bir köydür. Son yerleşim ise 18. yüzyılda imiş. Fethiye'de gezilecek yerler bunlar ile sınırlı değildir. Bu eşsiz tatil beldesinde anlatılan yerler dışında gezilip görülecek daha pek çok tarihi ve doğal güzellik bulunmaktadır.

 

WhatsApp
×Müşteri Temsilcileri
XREZERVASYON OLUŞTUR
Tarihler Müsait
Giriş Saati :Çıkış Tarihi:
  • Ön Ödeme ₺ 0,00
  • Kapıda ödenecek ₺ 0,00
  • Extra temizlik ₺ 0,00
  • İndirim₺ 0,00
  • ₺ 0,00 x 0 gece₺ 0,00