+908503469582
Dalyan’da Gezilecek Yerler

Dalyan’da Gezilecek Yerler

Dalyan, Ege ve Akdeniz bölgeleri arasında havasıyla turkuaz mavisi suyu ile yerli ve yabancı turistlerin gözde mekânlarından olmaya devam ediyor. Kumlu plajları, tatil severler için tercih sırasında ilk sırada yer almasını sağlayabilir. Akdeniz kıyılarına birkaç km uzaklıkta olan küçük bir tatil kasabası olan Dalyan, geleneksel cazibesini korurken turizmin popüler gözde merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

İnanılmaz manzarası ile bir yanda Dalyan dağları bir yandan da Akdeniz manzarasına sahip olan İztuzu plajı görülmesi gereken yerler arasındadır. Burada yerli ev sahiplerinden olan Caretta Carettalar sizi şaşırtmaya devam edecektir. Deniz suyu ile tatlı su arasında olan bu plaj UNESCO Dünya mirası arasında göstermiştir.

Caretta Carettalar ya da plaj dışında kaplıca ve çamur banyoları ile ilgi görmektedir. Kükürtlü suların yer aldığı kaplıcalar, her kesimden insanın ziyaretini çekmektedir. Faydalarının saymakla bitmediği bu kaplıcalarda, hem tatile hem de iyileşmeye gelen insan sayısı oldukça fazladır.

Dalyan’da Tekne Turu

Etrafı su ile çevrili olan Dalyan da keşfedilecek birçok yer vardır. Merkezden ilerlerken bir tarafı delta diğer tarafında ise iztuzu plajı ve Köyceğiz gölü bulunmaktadır. Nehir boyunca birbirinden güzel tekne turlarını da görebilirsiniz.

Tekne turlarına katılarak Antik Kaunos şehrini ve Likya Mezarlarını da keşfedebilirsiniz. Yürümek, yüzmek, dalmak, turlara katılmak gibi birçok etkinliğin yanında farklı bir eğlence olarak Köyceğiz de pazartesi günleri kurulan pazarı gezebilirsiniz. Yüzyıllar önce bir depremle yıkılan ve su altında kalan kasabanın kalıntılarını bir rehberden bilgi alabileceğiniz gibi meraktan dalıp bakmak isteyebilirsiniz. Maalesef bu yönde izin yoktur, çünkü güvenlik ve harabeleri koruma amaçlı dalış izni bulunmamaktadır.

Dalyan Antik Tarihi

Dalyan, Likya mezarlarının koleksiyonu olarak bilinir. Geceleri dahi aydınlatılan rıhtım görülmeye değerdir. Nehirde tekne turu ile Helenistik tapınakları görebilirsiniz. Eski tarihe göre Likyalılar mezarlarını şehirlere yakın yere yapıyorlardı, nedeni kanatlı bir yaratık tarafından diğer dünyaya taşınacağına inanıyorlardı.  Bu yüzden mezarlar sahil boyunca kayalıkların üzerinde bulunur.

Geçmişi 10.yy a dayanan bu liman, kalıntılarının çoğu Roma ve Helenistik’tir ve keşfedilebilir.  Tapınakları, hayran kalacağınız Roma hamamları ve etkileyici amfitiyatrosu ile sizi etkileyeceğinden eminiz.

Dalyan da Dağ Yürüyüşüne Çıkın

Muhteşem Dalyan manzarasını daha iyi görmek için yürüyüş parkurlarını izleyerek yürüyüş yapabilirsiniz. Kaunos antik kentine geldikten sonra Akdeniz’in sınırsız manzarası için Akropolis tepesine tırmanın.

Radar tepesini keşfettikten sonra deltanın panoramik manzarasıyla sizi baş başa bırakıyoruz. Görmek isteyebileceğiniz bir yer olarak Yuvarlakçay var. Sıcaktan bunalıp biraz soluklanmaya ihtiyaç duyanlar için orman içinde geleneksel tarzda restoranlar mevcut. Nehir kenarında kurulan bu restoranlarda, su üstündeki salıncakta sallanıp çocuklar gibi eğlenebilirsiniz.

WhatsApp
×Müşteri Temsilcileri
XREZERVASYON OLUŞTUR
Tarihler Müsait
Giriş Saati :Çıkış Tarihi:
  • Ön Ödeme ₺ 0,00
  • Kapıda ödenecek ₺ 0,00
  • Extra temizlik ₺ 0,00
  • İndirim₺ 0,00
  • ₺ 0,00 x 0 gece₺ 0,00