+908503469582
Bodrum Gezilecek Yerler

Bodrum Gezilecek Yerler

Bodrum, Türkiye'nin en hareketli turkuaz sahilidir. Bodrum sizin için Akdeniz'e götürmeye hazır sallanan yatlarla dolu bir marinaya sahip bir tatil beldesi; gezi için bir avuç antik turistik yer ve fotojenik, eski, beyaz badanalı evlerle dolu bir ilçe olabilir.  

Bodrum, bir zamanların şaşalı Halikarnas antik kenti olan daha sonraları ise Osmanlı’nın sonlarına doğru basit bir balıkçı köyüne dönüşmüştür. Ancak 1940'larda turizmin katlanmaya başlamasıyla her şey değişti. Şimdi yaz aylarında, Bodrum'un cazibesini dünyanın her yerinden turistlerin bu ilçe enerji doludur.

1. Aziz Peter Kalesi (Bodrum Kalesi)

Deniz kıyısına inen St. Peter Kalesi ya da bilinen adıyla Bodrum Kalesi her ziyaretçinin Bodrum'da yapılacaklar listesinin başında gelir. Aziz John Şövalyeleri 1402 ve 1437 yılları arasında yapıyı inşa etti ve tarikatın çeşitli milletlerinden şövalyelere duvarların belirli bölümlerinin savunması emanet edildi. Çeşitli kuleler arasında Fransız Kulesi; Batı duvarında yontulmuş bir aslan bulunan İngiliz Kulesi ve zindanlara açılan Gatineau Kulesi olarak adlandırılan birçok kuleye sahiptir.

Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman döneminde kale Türklerin eline geçmiş ve içine bir cami yapılmıştır. Bugün kalenin içindeki geniş salonların birçoğunda Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nin sergilerini sergiliyor.

2. Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Kalesi’nin içindeki, sualtı arkeolojisi müzesi ilgi duymasanız bile mutlaka görülmesi gereken bir cazibe merkezidir. Sergilerin yerleşimi açıkça düzenlenmiş ve göz kamaştırıcı eserler, multimedya ekranlarla tamamlanıyor. Girişten sonra, büyük amfora koleksiyonu ve çocukların büyüleyici bulacağı cam üfleme atölyesiyle MS 1025'te batan 16 metrelik bir geminin sergilendiği Glass Wreck Hall'a giriyorsunuz.

Fransız Kulesi, bir başka göz kamaştırıcı su altı bulgusuna ev sahipliği yapıyor. MÖ 4. yüzyılda batan klasik bir Yunan gemisinin kargosunu burada görebilirsiniz. Uluburun Batığı Salonu ve bitişiğindeki Hazine odası, birkaç Bronz Çağı gemi enkazından çıkarılan kazılmış buluntular müzenin taçlandıran ihtişamını oluşturuyor.

3. Tekne Gezileri

Bodrum aslında tamamen denizle ilgilidir. Güneş, deniz ve kumla dolu tembel bir tatil için gelen çok sayıda ziyaretçi buraya akın ediyor. Tekne gezileri, yaz aylarında birkaç saatten sahil boyunca çok günlük yat gezilerine kadar değişen yüzlerce tur ile suya çıkmanın en popüler yoludur. Birçok tatil beldesi ayrıca kano, balık tutma ve jet-ski imkanları da sunmaktadır.

Bodrum limanı, sizi bir tekne turu için Ege Denizi'ne götürmeye hazır birçok yata ev sahipliği yapmaktadır. Teknede saatlerce güneşlenmeyi vaat eden, sadece turkuaz denizin, Bodrum Yarımadası'nın kayalık sahilinin ve açık denizdeki küçük adacıkların manzarasını ıslatan hem yarım hem de tam günlük geziler sunulmaktadır. Kara Ada adasını keşfetmenin yanı sıra yüzme, şnorkelle dalma ve güneşlenme şansı içeren öğle yemeği ile tam günlük Bodrum Yarımadası Gezisi harika bir seçenektir. Bir grup gezisine katılmaktan hoşlanmıyorsanız ve kendi güzergahınızı oluşturmak istiyorsanız, mürettebatla birlikte bir yatı da özel olarak kiralayabilirsiniz.

4. Bodrum Yarımadası Plajlarında Güneşlenin

Bodrum şehrinin dışında, Bodrum Yarımadası, yaz aylarında sıcağı emen güneşlenenlerle dolu birçok plaja ev sahipliği yapmaktadır. Ortakent kasabaları (iki kum şeridi: Fink plajı ve Taş kumsalı), Bitez ve Turgetreis'in hepsi güzel plajlara sahiptir, ancak vaktiniz varsa keşfedilecek çok şey var. Yarımadanın tamamı hem yerli hem de Avrupalı ​​turistler arasında popülerdir, bu nedenle izole bir kum parçası bulmayı beklemeyin. Yaz mevsiminde, burası Türkiye'nin en popüler yerlerinden biridir ve plaja gitmek yapılacak en iyi aktivitedir.

5. Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi için hayal gücünüz çalıştırmanız gerekse de bu antik mermer ve moloz yığını bir zamanlar antik dünyanın yedi harikasından biriydi. Mausolus Mozolesi, Halikarnas'ta (Bodrum'un eski adı) Mimar Pytheos tarafından Kral Mausolus'un (M.Ö. 376-353) son dinlenme yeri olarak inşa edilmiştir. Tamamlandığında, etkileyici kule yapısı 46 metre yüksekliğindedir ve en ünlü Yunan heykeltıraşları tarafından muhteşem frizlerle süslenmiştir.

6. Myndos Kapısı

Yüce tarih düşkünlerinden biri Halikarnas'ın kalıntılarını arayan bu kapı, Kral Mausolus'un antik kenti yedi kilometre boyunca saran bir zamanlar sağlam kale duvarlarının kalan son parçasıdır. Biraz dolaşmaktan hoşlananlar için, yerinde bırakılan mezarların ve mozaik parçalarının yanı sıra MÖ 4. yüzyıldan kalma bir hendekten seyrek kalıntılar da dahil olmak üzere birçok küçük kalıntı yakınlardadır.

7. Bodrum Tiyatrosu

Bodrum'un antik tiyatrosu Roma standartlarına göre küçük olabilir, ancak güzel bir şekilde restore edilmiştir ve üst katlardan dağlara doğru olan manzara muhteşemdir. 4. yüzyıldaki en parlak döneminde, 13.000 seyirciyi aldığı bilinmektedir. Yazın buradaysanız, Bodrum yerel yönetimi tiyatroyu etkinlikler ve konserler için kullanır. Şehirdeyken bir şey olup olmadığına bir bakın, çünkü tiyatroda bir performans görmek, Halikarnas'ın görkemli çağında nasıl kullanıldığını hayal etmenin en iyi yoludur.

8. Marina ve Tersane

Bodrum Marina, deniz tutkunlarının cennetidir, her şekil ve büyüklükte yatlarla doludur. Kıyı çevresinde günübirlik (veya daha uzun) geziler, adaları ziyaret etmek ve güneşlenmek ve yüzmek için gizli koylar sunan gezi gemileri ile Akdeniz’e çıkmak için düzinelerce seçenek vardır. Daha batıdaki marina yolunu takip ederseniz, bazı ilginç mezar taşları ve harika marina manzarasına sahip Osmanlı tersanesine geleceksiniz.

9. Eski Kenti Keşfedin

Bodrum Kalesi'nin hemen arkasında Bodrum'un en ilginç bölgesine erişirsiniz. Buradaki dar yaya yolları, bir kartpostaldan düşmüş gibi görünen asma örtülü, beyaz badanalı ve taştan kır evleriyle kaplıdır. Bodrum'un büyük bir kısmı modernize edildi. Bu nedenle burası, turizm gelmeden önceki bir balıkçı köyünü hala hissedebileceğiniz birkaç ilçeden biri. Öğleden sonraları dolaşmak için inanılmaz derecede büyüleyici bir yer. Zeki Müren Müzesi görülmesi gereken yerlerden. Gezdikten sonra oturup dinlenmek isterseniz bu bölgede çok sayıda şirin yerler mevcut.

10. Çarşıda alışveriş yapın

Biraz alışveriş terapisi arıyorsanız, Bodrum'da her şey var. Modern çarşı bölgesi, tezgâhlardan ziyade uygun mağazaların bulunduğu, özgün bir Türk pazarına yönelik lüks bir yaklaşımdır. Pazarlık için daha az alan sunar, ancak özgünlükte kaybettiği şeyi seçimde telafi eder. Burada muhteşem Türk ve Orta Asya kumaşlarından ve renkli yerel çömleklerden, kuyumculara ve şık plaj kıyafetlerine kadar her şey bulabilirsiniz. Bir sabah güneşlendikten sonra dükkanlar arasında tembel bir öğleden sonra, Bodrum'un özüdür.

WhatsApp
×Müşteri Temsilcileri
XREZERVASYON OLUŞTUR
Tarihler Müsait
Giriş Saati :Çıkış Tarihi:
  • Ön Ödeme ₺ 0,00
  • Kapıda ödenecek ₺ 0,00
  • Extra temizlik ₺ 0,00
  • İndirim₺ 0,00
  • ₺ 0,00 x 0 gece₺ 0,00